Sağlıklı Yaşam

Nasıl Hızlı Kilo Verilir? İdeal Kilo Nedir?

Bu yazımızda sizlere nasıl hızlı kilo verilir? İdeal kilo nedir? Kısa zamanda kilo vermek için ipuçları gibi önemli bilgiler vereceğiz. Doğru şekilde uygulandığında etkili bir zayıflama ve kilo verme sürecine siz de geçebilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz görsellik çağında, değişen güzellik ölçütleriyle birlikte hemen hemen herkes fazla kilolardan şikayet ediyor, bölgesel ya da tamamen zayıflamak istiyor. Bizler bu sitede gerçekten kilo vermeye ihtiyacınız var mı, varsa sağlığınızı tehdit etmeden nasıl zayıflayabileceğinizi anlatmaya çalışıyoruz. Aklınızda tutmanız gereken en önemli konu kilo vermek için mucize teknikler olmadığı, bu tür tekniklere itibar etmemeniz gerektiğidir.

Kilo Vermek İçin Neler Yapmalı? – Fazlalıklarınızdan Kurtulun

Sözlük anlamı olarak; vücudun ağırlığının azalmasıdır. Sağlıklı yaşamak için kişinin fiziksel özellikleri ile orantılı olması gereken ağırlığı toplumsal eğilimlerin de etkisiyle çağdan çağa kültürden kültüre değişebiliyor. Vücut ağırlığınız günlük yapacağınız aktiviteleri sınırlandırır, hareket kabiletinizi etkiler, psikolojik olarak da insanın kendisini daha iyi ya da daha kötü hissetmesine sebep olur.

Çevrenizin ve medyanın etkisiyle diyet yapmaya karar vermeden önce lütfen gerçekten buna ihtiyacınız olup olmadığını, varsa ne kadar fazlanız olduğunu, yaşam biçiminize ve fiziksel özelliklerinize göre hangi diyeti seçmeniz gerektiği konusunda size yol gösterecek özelliklere ve yetkiye sahip bir diyetisyene başvurun.

İdeal Kilo Nedir? – Boyunuz ve Kilonuz Dengede Olsun

İdeal kilo insanın incecik bir bedene sahip olması değil fiziksel olarak olması gerektiği ağırlıktır. Her kişi için farklılık gösterir ve yaşa, cinsiyete, genetik yapıya, kişinin spor yapıp yapmamasına göre değişir.

Bu kavram yıllarca insanlar tarafından tartışılmış ve her çağa, her millete göre farklılık göstermiştir. Günümüzde sıfır beden olmakla bağlantısı kurulmaya çalışılmış ancak önemli bir konu es geçilmiştir: Ancak bilinmelidir kriter sadece zayıflık değildir. İnsanın sağlıklı bir şekilde yaşamasını gerektiren ağırlık ne ise; kişinin ideal kilosu da odur.

Ancak kişiler tek başlarına forma ulaşmaya çalışmamalıdırlar. Çünkü kişisel teşebbüsler ve medyanın yanlış yönlendirmesi anoreksiya, bulimiya gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunu göz önüne alarak söyleyebiliriz ki hesaplama ve sonrasında uzman kontrolü daima gereklidir. Bir fikir almak için sitemizde bulunan ideal kilo ölçme bölümünü kullanabilir veya uzmanımıza danışabilirsiniz.

Kimler Kilo Vermelidir? – Neye İhtiyacım Var?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit: Kilosu sağlıklı bir hayat sürmesine engel olan, şişmanlık nedeniyle yaşam kalitesi düşen ve tabii sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkes. O nedenle amaç sıfır ya da 34 bedene inmek, dergilerde ve televizyonda gördüğümüz ideal diye sunulan vücutlara kavuşmak olmamalı.

Uzmanların genel olarak söylediği tavsiyesi bu durumunun hastalık seviyesine geçmeden önüne geçilmesi gerektiği yönünde. Diğer pek çok hastalığın tetikçisi olmaları nedeniyle fiziksel ölçümler yapıldıktan sonra verilmeli. Sağlık  Uzmanı tarafından kişilerin yağ ve kas dengesi ölçülmeli, fizik yapısı incelenerek buna dönük bir zayıflama metodu geliştirilmelidir. Bu yüzden kilo vermek isteyen herkes öncelikle bir hekime ya da bir diyetisyene danışarak hareket etmelidir.

Kilo Vermenin Sağlığa Faydaları

Kilo vermek insan sağlığına oldukça faydalı bir durumdur. Gerek fiziksel gerekse ruhsal sağlığınızı üst düzeye çıkartır, hareket kabiletinizin artmasıyla sosyal hayatınızda daha olumlu bir hava yakalarsınız. İlişkilerinize, iş hayatınıza, sayısız katkısı olan kilo vermenin insan sağlığı yönünden de aşağıda belirtilen birçok faydası bulunmaktadır:

 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı önleyicidir.
 • Şeker hastalığı olasını en aza indirgeyerek sağlığınızın korunmasına katkı sağlar.
 • Kandaki yağ oranının dengeli bir seviyede tutulmasını sağlar.
 • Hormon dengesinin düzenleyerek sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Yüksek tansiyondan korumaktadır.
 • Yaşlılıkta ortaya çıkan kireçlenme ve çeşitli kemik hastalıklarını önler.
 • Sindirim, boşaltım ve üreme sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kan dolaşımı düzenini sağlar.
 • Psikolojik olarak daha iyi hissetirir.

Ne Kadar Sürede Kilo Veririm?

Bu süre kişinin vereceği kilo miktarına ve azmine göre değişir. Pek çok kadının pazartesi başlayıp salı bitirdiği diyetler, yanlış tedaviler, psikolojik sebepler süreyi değiştirir. Tek başınıza yaptığınız kesinliği kanıtlanmamış diyetler de sonucunda zararlı çıkacağınız işlere girişmeyin.

Kilo Vermek İçin Nereye Başvurmalıyım?

Zayıflamak sağlığınızı korurken yaşamınızı normal koşullarda devam ettirebilmeniz için gireceğiniz bir süreç. O nedenle günlük yaşamınızı aksatacak ya da sağlığınıza zarara verebilecek kanallara girmemeye dikkat edin. Yani kulaktan dolma yöntemlere itibar etmeyin.

Uzman bir diyetisyenden veya doktordan yardım alın. Medyadan ya da çevrenizden duyduğunuz diyetleri ve beslenme önerilerini bir uzmana danışmadan denememelisiniz. Çünkü her insanın vücut tipine ve özellilerine göre farklı zayıflama yöntemleri uygulanır.

Sitemizde hazırladığımız her kategorideki kişiye uygun tavsiyelerini göz önüne alabilir diyetisyen tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

Kilo Vermenin En Kolay 7 Yolu

Kilo vermek için çok çeşitli teknikler ve yöntemler öne sürülmektedir. Her biri farklı bir tarzda olan diyet ve zayıflama teknikleri arasında hangisini seçeceğinizi kestirmek bazen oldukça zordur. Peki bize önerilen diyet listeleri arasında en doğru diyetin hangisi olduğunu nereden bileyeceğiz?

Kuşkusuz bu süreçte internetinde gelişmesiyle birlikte diyet yaparak zayıflayanların yorumları araştırılabilir ve buna dönük olarak sizin bünyenize uygun en uygun diyetin hangisi olduğuna karar verilebilir. Sizin için hazırladığımız nasıl hızlı kilo verilir? Kilo vermenin en basit ve kolay 7 yolunu aşağıda sıraladık, dikkatli bir şekilde uygularsanız sizlerde kısa zamanda kesin şekilde kilo vererek zayıflayabilirsiniz.

 1. Hesap yapın: Etkili bir şekilde kilo vermek için tıpkı paramızı harcarken plan yaptığımız gibi yediğimiz gıdaların ne kadar kilo tuttuğunun baştan hesap edilmesi, vücudumuzun günlük kalori ihtiyacının tespit edilmesi ve bu miktarı aşmayacak şekilde düşük kalorili bir beslenme alışkanlığı kazanarak planlı ve programlı şekilde zayıflama rejimine geçilmesi önemlidir.
 2. Dolabınızı boş tutun: Dolu bir buzdolabı sürekli sizi kendine çekmeye çalışır ve bunda başarılı olur. Buzdolabınızı boş tutarsanız yeme ihtiyacınızın azaldığını göreceksiniz.
 3. Egzersiz yapın: Uzman olsun ya da olmasın her kişinin tavsiyesi olabilecek bir konu egzersiz yapmak. Bilinen bir gerçek olarak günlük düzenli egzersiz yapmanın zayıflama üzerindeki etkisi büyüktür.
 4. Sofranızdan bu yiyecekleri kaldırın: Doymamış yağlar, şeker, tuz, salam, sosis, sucuk, gazlı içecekler, cips, patlamış mısır, çikolata, krema, kızartma vb.
 5. Su İçin: Gün içerisinde çay ve kahve yerine su için. Çay ve kahve su ihtiyacınızı azaltacağı için sizi sağlıksız bir beslenmeye iter. Ancak günde en 6-8 bardak su içerseniz hem metabolizmanız çalışacak hem de fazlalıklarınızdan kurtulacaksınız.
 6. Sabır Gösterin: Genel olarak hevesle başlanan diyet ve egzersizler bir süre sonra bırakılır. Bunun sebebi kişinin çabuk kilo vermek istemesi ve sonuç alamaması halinde vazgeçmesidir. Aksine sabır ve direnç göstermeniz bir süre sonra sabrınızın karşılığını almanızı sağlayacaktır.
 7. Yemeğe Zaman Ayırın: Yediğiniz yemeğe yoğunlaşmanız ve vakit ayırmanız önemlidir. Uzmanların üzerinde durduğu en önemli konulardan biri hızlı yemek yemenin kilo almayı da hızlandırdığı. Bu sebeple ne kadar yavaş ve küçük lokmalar halinde yemek yerseniz bu problemle o kadar az karşılaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu