Güzellik

Kuru Ciltler İçin Yüz Güzellik Maskeleri

Kuru Ciltler İçin Yüz Güzellik Maskeleri, Evde yapılabilen güzellik için yüz maskeleri düzenli olarak uygulandığın da kuru cilt probleminden kurtulmaya yardımcı  olurken cildinizin nem dengesini sağlamaktadır. Kuru cilt için maskeler arasında kil maskesi, siyah nokta maskesi, sivilce maskesi, saç maskesi, salatalık maskesi, pirinç maskesi, yumurta akı maskesi, bal maskesi gelmektedir. Cilt kızarıklığı sorunu yaşayanlar için de, cilt kızarıklığının nedenleri ve tedavisi hakkında yazımızda geniş şekilde bilgi verilmiştir.

Kuru Cilt Maskesi dışında, Cilt kuruluğunu önlemek istiyorsanız bolca su, meyve suyu ve bitki çayı içmeniz; duşta çok uzun süre kalmaktan ve fazla sıcak su kullanmaktan kaçınmanız, soğuk havalarda vücudunuzun açıkta kalan kısımlarını iyi korumanız gerekiyor. Ayrıca çok dar kıyafetler de giymemelisiniz, çünkü bunlar deride sürtünmeye bağlı kuruluk ve iritasyona yol açabilirler. Evde yapılabilen güzellik maskelerini düzenli olarak uygulamak da cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Size diyet365.com olarak kuru cilt için maske yapımı hakkında birkaç öneri sunabiliriz:

Kuru Ciltler İçin En İyi Güzellik Maskeleri

Kuru ciltler için muz maskesi:

Bu maske cildi ölü hücrelerden arındırır, sebum üretiminin düzenlenmesine yardımcı olur ve serbest radikallerin verdiği zararlarla mücadele eder. Kuru Cilt Maskesi hazırlamak için birer tatlı kaşığı bal ve zeytinyağı ile olgun bir muzun yarısına ihtiyacınız olacak. Hazırlanıp uygulanması gayet basit: Malzemeleri karıştırıp temiz cildinize sürüyor, 10 – 15 dakika bekletiyor ve yüzünüzü yıkayarak çıkarıyorsunuz.

Besleyici ve nemlendirici özelliği olan kuru cilt maskesi:

Bal ve zeytinyağını kuru ciltler için önerilen güzellik maskesi tariflerinde sıklıkla görebilirsiniz. Bu tip doğal bakım maskeleri için katkısız, saf bal kullanmanızı tavsiye ederiz. İçeriğinde bal bulunan maskeleri cildinizde 20 – 25 kadar tutarsanız maskeyi uyguladıktan hemen sonra cildinizin gözle görülür derecede nemlendiğini ve güzelleştiğini fark edersiniz. Hazırlarken doğal bal kullanırsanız maskenin etkisinin kaliteli, pahalı kremlerinkine denk bir etki olacağından emin olabilirsiniz. Gelelim Kuru Cilt maskesi tarifimize:

Birer yemek kaşığı bal ve zeytinyağı ile 1 yumurtanın sarısını bir kasenin içinde karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü ve dekolte bölgenizi temizleyin. Sonra maskeyi bu kısımlara sürüp 15 – 20 dakika bekletin. Çıkarmadan önce uyguladığınız bölgelere ılık havlu koyarak maskenin yumuşamasını sağlayın. Sonra cildinizi yıkayıp maskeden arındırın. Bu ev yapımı güzellik maskesi tarifini haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Sivilce sorunu yaşayanlar için kullanılan sivilce maskesi ve siyah nokta sorunu olanlar için siyah nokta maskesi oldukça popüler maskeler arasındadır. Bunun dışında yazımızda belirttiğimiz gibi muz maskesi veya salatalık maskesi, kil maskesi, yumurta akı maskesi, pirinç maskesi gibi çeşitli güzellik maskeleri denenebilir. Bütün bu kuru cilt maskeleri denenmiş ve başarılı olmuş cilt maskeleridir. Elbette her maske herkeste aynı şekilde işe yaramayabilir. Bunun nedeni cilt yapısının herkeste  farklı olmasıdır.

Cilt Kızarıklığı Nedir? Cilt Kızarıklığı İçin Tedavi Yöntemleri

Cilt Kızarıklığı, Cilt Kızarıklıklarının Nedenleri, ciltteki kızarıklıkların tedavisi, yüz kızarıklığı için maske, Tedavi Gerektirebilecek Cilt Kızarıklıkları

Cilt kızarıklığı özellikle mevsim geçişlerinde ve yaz aylarının başlangıcında yaşa ve cinsiyete bağlı olmaksızın pek çok kişide görülebilen cilt kızarıklıkları kimi durumlarda kişiyi estetik açıdan rahatsız etmeden kendiliklerinden ortadan kalkarken kimi zaman hem görsel, hem de psikolojik anlamda rahatsızlık verici olabilirler.

Başta açık buğday ve beyaza yakın ten rengine sahip kişiler olmak üzere pek çok kişinin hayatının belli bir döneminde karşı karlıya kaldığı cilt kızarıklığı sorunu çoğu zaman ciddiye alınmasa da bir takım cilt rahatsızlıklarının habercisi olabilir ya da tedavi edilmezse tekrarlayan bir hal alabilir. Üstelik özellikle yüz bölgesinde oluşan cilt kızarması kişinin dış görünüşüne olan güvenini olumsuz yönde etkileyerek sosyal hayatını sekteye uğratabilir.

Cilt Kızarıklıklarının Nedenleri

Sağlıklı bir insanda sevinme, üzülme, mahcup olma, utanma gibi duygular beklenmedik bir anda ortaya çıktığında ya da kişi anlık olarak gelişen duygularını saklamak için kendisinde strese neden olan yoğun bir çaba gösterdiğinde ellerde terleme ve ciltte kızarma gibi durumların görülmesi son derece normaldir.

Genellikle kişi kendini sakinleştirdiğinde ya da duygu değişimine neden olan ortamdan uzaklaştığında birkaç dakika içinde ortadan kalkan bu kırmızı lekeler yüksek sıcaklığa bağlı olarak birkaç saat boyunca da da kalıcı olabilirler. Yine çorba, et yemeği gibi gıdaların pişer pişmez aşırı sıcak biçimde tüketilmeleri ya da yemeklere yüksek oranda eklenen acı baharatlar bu tarz kızarıklıklara neden olabilir.

Yüz kızarıklığı ve cildin diğer bölgelerindeki kızarıklıklar yukarıda bahsettiğimiz normal durumların dışında aşırı sıcaklık yükselmesi, yoğun stres, depresyon hali, sigara, alkol ve kafein tüketimi, mevsimsel alerji gibi durumlarda ve yüksek tansiyon, rozasea gibi rahatsızlıkların varlığı durumunda da ortaya çıkabilirler.

Bu tarz fizyolojik veya psikolojik sorunlardan ileri gelen kızarıklıklar diğerlerinin aksine daha belirgin ve rahatsız edici bir görünüm sergileyebilecekleri gibi günler, hatta kimi nadir durumlarda haftalarca kalıcı olabilirler.

Cilt Kızarıklığı Kimlerde Görülür?

Normal bir nitelik gösteren geçici cilt kızarıklıklarının görüldüğü belli bir cinsiyet ya da yaş aralığının tarifini yapmak mümkün değildir. Bu tarz cilt kızarıklıkları bebeklerden yaşlılara kadar her cinsiyetten ve her yaştan insanda görülebilir.

Bir önceki bölümde bahsettiğimiz içsel ve dışsal nedenlerden ya da genetik yatkınlıktan kaynaklanan kızarıklıklara ise özellikle orta yaş dönemindeki kadınlarda aynı yaş grubundaki erkeklere nazaran daha sık rastlanır. Kalıcı (kendiliğinden geçmeyen) kızarıklık problemleri yine bu yaş grubundaki kadın bireylerde diğer yaş gruplarındakine göre daha fazla görülür.

Tedavi Gerektirebilecek Cilt Kızarıklıkları

Cilt kızarıklığının normal ve geçici mi, yoksa kalıcı ve tedavi gerektirir nitelikte mi olduğunu anlamak daha önce bu tarz bir problem yaşamamış kişiler için pek de kolay olmayabilir. Cilt kızarıklığı önceden bu sorunla hiç karşı karşıya kalmamış bireylerde hayatın herhangi bir döneminde aniden görünüp kendiliğinden ya da tedaviyle yine aniden ortadan kalkabileceğinden kızarıklığın altında herhangi bir cilt problemi ya da psikolojik rahatsızlık yatıp yatmadığını öğrenmek için bir cildiye doktoruna başvurmak gereklidir.

Kalıcı cilt kızarıklıklarının ortak özellikleri arasında ise kırmızı noktalarla birlikte kılcal damarların da bariz biçimde görünür hale gelmesi, fondöten, kapatıcı ve pudra gibi ürünlerin izleri kapatmada etkisiz kalması ve kızarık olan bölgede vücut ısısının geri kalan bölgelere göre daha yüksek olması sayılabilir. Yine kimi kalıcı cilt kızarıklıklarına başlangıçta rahatsız edici olmayan ancak tedavi yapılmaması sonucu ciddi bir hal alabilecek kaşıntılar da eşlik edebilir.

kuru ciltler için maske
kuru ciltler için maske

Cilt Kızarıklığı Tedavisi

Cilt kızarıklıklarının tedavisi; onların oluşumuna neden olan durumla yakından ilişkilidir. Bu nedenle tedavi amaçlı herhangi bir krem, merhem ya da alternatif tıp yöntemine başvurmadan önce bir cildiyeciye, ardından gerekiyorsa psikoloji konusunda uzman birine danışmak gerekecektir. Fizyolojik sebeplerden kaynaklanan cilt kızarıklığının tedavisi genellikle doktor tavsiyesiyle belirli bir süre için düzenli olarak kullanılan kremlerle yapılır.

Bu kremler söz konusu kızarıklığın geçmesini sağlayacakları gibi eğer varsa kaşıntı hissini ve rahatsızlığı da ortadan kaldırırlar. Ancak kızarıklık bir süre sonra tekrar meydana gelirse, aynı bölgede olsa dahi, farklı bir tedavi yöntemi gerekip gerekmediğine karar verilmesi için mümkünse aynı doktora tekrar başvurulması gerekir.

Hemen her evde kolaylıkla bulunabilecek malzemeler olan elma ve yumurta da cilt kızarıklıkları üzerinde etkili olabilir. Orta boy bir elmanın rendesi ya da püresiyle bir yumurtayı karıştırıp her gün yüzünüze masaj yaparak uygulamanız kızarıklık şikayetinizin ortadan kaldırmaya destek olmaktadır.

Yumurtaya alerjisi olan ya da kızarıklığın alerjik bir durumdan kaynaklandığından şüphelenenler için yöntemin yalnızca elma suyu kullanılarak uygulanması daha doğru olacaktır. En önemli nokta ise bu tarz yöntemlerin tıbbi tedaviye alternatif olarak görülmemeleri gerekliliğidir.

Kuru Ciltler İçin Evde Yapabileceğiniz Maske Tarifleri

Dermatologların tek bir nedene bağlamadığı cilt kuruluğu ya da kuru cilt yapısı, genellikle yaş ilerledikçe cilt tarafından üretilmesi gereken ve drinin nemini sağlayan sebum maddesinin azalması, yüzü veya elleri çok fazla sabunla yıkamak, cildin nem dengesini yani Ph dengesini bozacak şekilde sabun, krem, tonik ve su kullanmak gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Bazen doğuştan olan cilt kuruluğu, ellerini çok sık yıkayan kişilerde, sürekli deterjana maruz kalanlarda, 40 yaş üstünde daha fazla görülüyor. Cilt kuruluğunu engellemek, cildin erken kırışmasını ve bozulmasını da engellemeye yardımcı oluyor. Bu nedenle gereken önlemleri alarak, mutlaka bir dermatologla görüşerek ve cildinize uygun bakım ürünlerini kullanarak cilt kuruluğunu giderebilirsiniz.

Kuru Ciltlere İyi Gelecek Doğal Ev Yapımı Tarifler

Bir avuç yulaf unu ile balı karıştırıp hamur yapın. Hazırladığınız karışıma birkaç damla susam yağı ekleyerek bu maskeyi ile 15 dakika kadar cildinizde beklettip daha sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin. Bu şekilde cildiniz kaybettiği nem dengesine tekrar kavuşacaktır. Böylelikle hem daha sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız hem de güzellik olarak kendinizdeki farklılığı hissedeceksiniz.

1 tane orta boy elmayı soyun ve rendeleyin. Bir miktar su ile pişirerek elma lapası yapın. İçine biraz bal ve susam yağı ekleyin. Soğuduktan sonra cildinize uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Ilık bir duş alarak cildinizi temizleyin. Cildinizdeki kuruluğun neden olduğu sertlik yumuşayacaktır.

Süt içine susam yağı ekleyerek cildinize bu karışımla masaj yapmak da cildinizin nem dengesini sağlamanıza yardımcı olacaktır. E vitaminince zengin olan susam yağı cildinizi nemlendirecek, sertliği azaltacak ve cildinizi dışarıdan besleyecektir.

Cilt hastalıkları üzerine yapılan araştırmalarda gördüğümüz üzere anladık ki, yağmur suyu kuru ciltler için çok faydalıymış.  Bir bardak yağmur suyu içine gül suyu ekleyerek bu saf tertemiz karışımla cildinize masaj yapabilirsiniz.

Enginar, ıspanak ve ebegümeci kuru ciltlere çok iyi gelir. Bir avuç ıspanağı haşlayarak soğuduktan sonra yüzünüze koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu