Güzellik

Kil Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanlar cilt ve saçlarının sağlığını iyileştirmek için yüzyıllardır kil maskesi kullanıyorlar. Kil yüz maskeleri, kaolin veya bentonit gibi çeşitli kil türlerinden birinden oluşur. Bu maskelerin fazla yağı emmek, kuru cildi yönetmeye yardımcı olmak ve sivilceyi önlemek gibi çeşitli faydaları olduğu gözlemlenmiştir.

Kil maskelerinin kullanımını destekleyen kanıtların çoğu kulaktan kulağa aktarılan söylemler olsa da, birkaç çalışma bu maskelerin etkili olabileceğini bulmuştur.

Bu yazıda kil maskelerinin cilt ve saç için potansiyel faydalarını inceleyeceğiz ve olası yan etkileri ele alacağız.

Kil Maskesi Nasıl Kullanılır?

Yeşil kil maskesi nasıl uygulanır:

 1. Kabından çeyrek büyüklükte bir miktar kil alın.
 2. Kili yüzünüze eşit bir şekilde yayın. Üst boynunuzdan başlayın ve yukarı doğru çalışın.
 3. Yaklaşık 15 dakika bekletin.
 4. Maskeyi ılık su veya nemli bir yüz beziyle çıkarın.

Sivilce için kil maskesi kullanmanın olası faydaları

Kil maskesi ne işe yarar? Kil maskeleri, cildinizdeki yağı emme ve küçük hafif sivilce biçimlerini önleme potansiyeline sahiptir. Siyah nokta ve beyaz noktaları da aynı şekilde önleme özelliği vardır. Bu tür sivilceler, gözenekleriniz aşırı kir ve yağ ile tıkandığında oluşur.

Siyah nokta, sivilce veya diğer sivilce lekelerini tedavi etmek için kil tozu ve ılık su karışımı uygulamanız önerilir. Isı, terlemeyi ve cildinizin saldığı yağ ve kir miktarını artırmaya yardımcı olur.

Daha şiddetli kistik sivilceler için en iyi tedavi seçeneği hakkında bir doktorla konuşmak veya bir uzman dermatoloğa görünmek iyi bir fikirdir. Kil maskesi, hormonal olabilecek sivilcenin temel nedenini hedef aldığı için tam bir çözüme ulaştırıp tedavi etmesi maalesef ki mümkün değildir.

Kuru Ciltler İçin Kil Maskesi

Kuru ciltler için bazen kırmızı kil maskesi önerilir. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre kil sertleştiğinde cildinizin nemi tutmasına yardımcı olabilecek bir tabaka oluşturur.

Bununla birlikte, araştırmacılar kil maskesinin kısa süreli kullanımının cilt sıkılığında önemli bir değişikliğe yol açmadığını buldular.

Kil maskelerini aşırı kullanmak da cildinizi kurutma potansiyeline sahip olduğu için kuru ciltler için sürekli kullanılması önerilmemektedir. Zaten kuru cildiniz varsa, kil maskesi kullanımınızı haftada en fazla bir kez sınırlamak isteyebilirsiniz. Güzellik Uzmanı olan Suna Dumankaya’nın Kuru Ciltler için önerdiği kil maskesi tarifi:

 • 1 adet yumurtanın sarısını beyazından ayırın (sarısını kullanacağız)
 • 1 tatlı kaşığı yeşil kil
 • 4 damla lavanta yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Bu malzemelerin hepsini bir kapa koyun iyice karıştırın. Kuru Ciltler için yaptığımız bu Kil Maskesini yüzünüzde en fazla 20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü önce ılık su ile yıkayın kil maskesi tabakası temizlendikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

Kilin genellikle negatif bir elektrik yükü vardır. Araştırmalar, bu negatif yükün, pozitif yüklü toksinlere ve çevre kirliliğinde bulunan cıva ve kurşun gibi ağır metallere bağlanmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Saç için kil maskesi kullanmanın faydaları

Saç sağlığı için kil kullanımını destekleyen kanıtların çoğu anekdottur. Daha fazla araştırmanın yapılması gerekmesine rağmen, bazıları kilin saç sağlığını iyileştirmek için kafa derisindeki kiri ve yağı çıkarabileceğini düşünüyor.

Kil maskesi fayfası olabileceği şunlardır:

 • Kepek
 • Kuru, hasar görmüş ve yıpranmış saçlar
 • Kıvırcıklık
 • Nemlendirme

Bazı insanlar kilin saçınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Ancak, bu muhtemelen bir efsaneden kaynaklanmaktadır.1992 çalışması koyun bentonitini besleyenlerin yün üretimini artırdığını tespit etti. Kilin insanlarda saç büyümesini artırdığına dair hiçbir kanıt yok.

Kil maskesi kullanmanın olası yan etkileri ve önlemleri

Cildinize kil maskesi uyguladıktan sonra ciddi yan etkiler yaşama ihtimaliniz düşüktür.

Kil maskesini çok uzun süre üzerinde bırakırsanız veya kil maskelerini çok sık kullanırsanız, cildiniz kuruyabilir veya tahriş olabilir. Bu tedaviyi haftada iki defadan fazla kullanmamak iyi bir fikirdir.

Bazı kil maskeleri, glikolik asit gibi cildinizi tahriş edebilecek başka maddeler içerebilir.

Kil maskesi kullanmanın en olası yan etkileri şunlardır:

 • Kuruluk
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Döküntü

Kil Maskesi Nereden Alınır?

Kil maskeleri, çevrimiçi olarak veya kozmetik satan herhangi bir yerden satın almak için yaygın olarak bulunur.

Çamur maskelemesinin yüzyıllardır olmasının bir nedeni var. Vitamin ve mineral açısından zengin, sizin için iyi olan toprak, cildinize sürebileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Artı, kil maskeleri deride çok iyi hissediyorum ve onlar pratik konum  yapılan kolay evde kullanım için. Başka hangi cilt bakım ürününün gerçekten çalıştığını görebilirsiniz – birkaç dakika içinde gözenekleri açmak ve detoks yapmak için kurur?

O zaman hemfikiriz: Kil maskeleri harika. Ama hepsi eşit yaratılmamış. Elbette, bazıları yüzünüzden rahatça soyulurken diğerleri inceltilirken ve bazıları da cildinizi dolgunlaştırırken, formüller farklı olacaktır, ancak farklılıklar bundan daha derinlere uzanır. Kilin türü ve hatta kilin nereden kaynaklandığı kil maskesinin etkinliğinde büyük bir fark yaratabilir ve piyasada bu farklılıkları gözden geçirmek için pek çok ürün vardır. Birçok markanın Kil Maskesi olarak ürettiği maskeler var bunlardan biri de Loreal kil maskesi olduğu söyleniyor.

Kil, cildi doğal yollarla güzelleştirmeye yarayan en etkili maddelerden biridir. Ucuzdur, kullanımı kolaydır, cilde çeşitli faydaları vardır ve etkileri pahalı kozmetik ürünlerinin etkilerinden daha az değildir. Evde hazırlayacağınız kil maskesi tarifleri maskenin ömrünü uzatan, renk ve koku veren kimyasallar içermez. Böylece organik cilt bakımı yapmış olursunuz ki doğal maskeleri insanlar için cazip hale getiren başlıca unsurlardan biri budur. Bu yazıda kil maskesi faydaları konusunu da ele alacağız.

Temel kil maskesi nasıl hazırlanır? Kil Maskesi Yapımı

kil maskesi faydası
kil maskesi faydası

Farklı cilt tiplerine uygun farklı kil tipleri vardır, kullanacağınız kili seçerken bunu dikkate almalısınız. Cildiniz yağlıysa yeşil kil sizin için daha uygundur. Hassas bir cildiniz varsa pembe kil kullanmalısınız. Normal veya karma cilt yapısına sahip olanlar için ise beyaz kil maskesi önerilir.. Temel kil maskesi hazırlamak için cildinize uygun olan bir miktar kile aynı miktarda dinlenmiş su eklemeniz gerekiyor.

Suyu ve kili 40 dakika kadar karıştırmadan öylece bırakırsanız kilin etkisi artar. Daha sonra ikisini birbirine karıştırın ve macun kıvamında bir maske elde edin. Maskenin kıvamı içinize sinmezse bir parça daha su veya kil ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu maskeyi, göz çevrenize fazla yaklaştırmadan yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekletin. Bu süre boyunca herhangi bir mimik yapmamaya gayret edin. Çıkarmak için su emdirilmiş pamuk kullanabilirsiniz. Su yerine gül suyu kullanırsanız kilin canlandırıcı etkisi daha da artar.

Yeşil kil maskesi (Yağlı cilt için)

Yeşil kil yağlı cildinizi fazla yağdan ve kirden arındırır. Bu maskeyi haftada 1 kere uygularsanız cildinizin canlandığını, gözeneklerin küçüldüğünü, akneler ve siyah noktaların azaldığını da fark edersiniz.

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı yeşil kil

4 damla nane yağı

4 damla lavanta yağı

2 tatlı kaşığı yulaf unu

Hazırlama ve Uygulama:

Önce yeşil kille yulafı karıştırın, sonra da tarifteki doğal yağları ekleyip yine karıştırın. Ortaya çıkan katı karışımı bir parça suyla yumuşatarak sürülebilir kıvama getirin. Cildinize sürüp 10 dk bekletip sonrasında önce ılık su ile sonrasında soğuk su ile yıkayıp maskeyi temizleyin.

Doğal maskeler için zaman ayırın, faydasını göreceksiniz:

Kullanacağınız cilt bakım ürünlerini kendi başınıza hazırlamak size zor gelebilir, fakat birçok kadın bunu büyük bir zevkle ve özenle yaptıklarınız söyleyebiliriz. Ve yüzlerini güldüren sonuçlar aldıkça evde yapılabilecek maske tarifleri onlara daha cazip gelmeye başlıyor. Evet, insanın kendi kozmetiklerini kendi başına hazırlaması zaman alır, ama pekala bunu bir oyun, bir eğlence haline getirebilirsiniz. Kil Maskesi Kullananlar cilt tipine uygun bir kil maskesi tercih ettiği sürece iyi sonuçlar alacaktır.

Arada bir 1 – 2 arkadaşınızla bir araya gelerek bir yandan sohbet edip, bir yandan doğal bakım ürünleri hazırlayabilirsiniz örneğin. Kaldı ki bu yöntemleri uygulamak hazır ürünlerden tamamen vazgeçmenizi gerektirmiyor, bunu yapıp yapmamak size kalmış.

Yoğun bir çalışma hayatınız vardır, küçük çocuklarınız zamanınızın büyük kısmını alıyordur, gelen gideniniz çoktur ve bitkisel maskeler hazırlamaya zaman ayırmak size büyük bir lüks gibi gelmesine sebep olabilir. Peki bu şekilde hissettiğiniz durumda ne yapabilirsiniz? Şunları yapabilirsiniz:

Şikâyetçi olduğunuz cilt sorunları vardır muhtemelen. Cildiniz çok kurudur veya sıklıkla sivilceler çıkıyordur ya da üstünde cilt lekeleri vardır. Cilt tipinize ve cilt sorunlarınıza yönelik doğal maskeler arasından sizin için uygun olan birkaç tarif seçin. Bu tarifler aynı zamanda haftada 1 veya 2 kere uygulanması önerilen maskeler olsun. Bu kadar bir zamanı kendinizden esirgemeyin; sonuçta sadece daha iyi görünmeyeceksiniz, bakımınıza ayırdığınız bu zamanlar moralinizi de olumlu etkileyecek. Kendini biraz şımartmak insana her zaman iyi gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu