Diyet Listeleri

Hurma Diyeti ile Bir Haftada 7 Kilo Vermek

Son zamanlarda oldukça popüler olan hurma diyeti ile sizler de fazla kilolarınızdan kurtulabilir, sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Hurma diyeti nedir? Yoğurt Hurma Diyeti Nasıl yapılır? Konusunu incelediğimiz bu yazımızı okuyarak ve uygulayarak 1 haftada 7 kilo vererek daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz.

Diyet yapanların yorumları incelendiğinde hurma diyeti hakkında oldukça olumlu yorumlarda bulundukları görülmektedir. Doğru uygulandığında bir haftada 7 kilo vermek bile hayal değil! Elbette uzmanlar kısa sürede hızlı kilo vermek konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Dr. Ender Saraç tarafından önerilen bir diyet listesi olan hurma diyeti ile forma girecek ve 1 haftada 7 kiloya kadar vererek zayıflayacaksınız.

Ülkemizde özellikle Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurma, tok tutan özelliği ve metabolizma hızını içeriğindeki yoğun lifler sayesinde hızlandırmasıyla, kısa sürede yağ yakmanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Hurma Diyeti Zayıflatır mı?

Beslenme uzmanları, hurmanın fazla kilolardan kurtulmak için oldukça faydalı olduğunu belirtmektedir. Hurma diyeti ile formda kalabilir ve içeriğinde bulunan proteinler sayesinde kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.  Hurmalar, demir ve flor bakımından oldukça zengindir. Ayrıca zengin bir lif kaynağı ve temel yağ asitlerine sahiptir. Gün boyunca altı hurma tüketerek kısa zamanda kilo vermeniz mümkündür.

“Yazımızın konusu olan hurma diyeti nedir? Hurma diyeti listesi nasıl uygulanır? Hakkında bilgilere geçmeden önce gelin öncelikle hurmanın vücudumuza olan faydalarından bahsedelim.”

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma vücudumuza birçok faydası olan bir yiyecektir. Tok tutucu ve yağ yakan özellikleri, doğal tatlı olmasından ötürü de tatlı ihtiyacını doğal şekilde karşılayarak zararlı şekerlerden bizi koruması nedeniyle de diyet listesi tavsiyelerinde öne çıkmaktadır.

 • Hurmada bulunan zengin lif oranı, bağırsaklarda bulunan yağ asitlerinin daha da aktif hale gelmesini sağlar. Böylece metabolizma hızı artar ve yağ yakımı daha hızlı ve etkili gerçekleşir. Vücuttan yağ yakıldıkça kilo vermek de bir o kadar kolay ve rahat olmaktadır.
 • Hurma, kan şekerini dengeleyici bir özelliktedir. Yüksek lifli bir gıda olduğundan sindirim sisteminiz ile dosttur. Sindirim sisteminden kaynaklı halsizlik, kabızlık ve kansızlık gibi problemleriniz için hurma tüketmeniz oldukça faydalıdır.
 • Hurma, vücudun hastalıklarla baş etmesi için destek gücü olan antioksidanlar açısından zengin bir besindir. Antioksidanlar, hücreleri, vücuttaki zararlı reaksiyonlara sebep olan, hastalıklara yol açan serbest radikallere karşı koruma sağlar. İncir ve erik gibi meyvelere göre hurma antioksidan yönünden çok daha zengin bir yapıdadır.
 • Hurmada bulunan karbonhidratlar, uzun bir süre tok hissetmenizi sağlamaktadır. Fazla kilolarınızdan şikayet ediyorsanız, hurma diyeti ile açlık hissi yaşamadan rahat ve hızlı şekilde yağ yakarak kilo verebilirsiniz.
 • Hurma diyetini daha da etkili hale getirmek için günlük tüketmeniz gereken 21 adet hurmayı, ortadan ikiye kestikten sonra, suda bekletin. Bu şekilde bekletilen hurmalar, bağırsaklarınızı yumuşatacak ve ishal etkili laksatif özelliği ile vücuttan sıvı ve ödem atmanızı kolaylaştıracaktır.

Neden Hurma Diyeti Yapmalısınız?

 1. Hurmalar lifi yönünden oldukça zengindir.  Lif, diyetinize hacim kattığı ve sindirim sürecini geciktirdiği için daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.
 2. Hurma, iltihabı azaltan yüksek doymamış yağ asidi içerir. İnsülin direnci, diyabet ve obezite ile ilişkili olan iltihaplanma hurma sayesinde ciddi oranda azalmakta olup kilo verme imkanını arttırır.
 3. Hurma ayrıca zengin bir protein kaynağıdır. Proteinlerin sindirimi zordur ve kalın bağırsakta geçiş süresi daha uzundur, bu da kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.
 4. Tatlı bir besin olan hurma tatlı ihtiyacınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Doğal bir tatlı olduğundan  verimli bir şekilde kilo vermek için hayatınızdan şekeri ve şekerli tatlıları çıkarmanızda size büyük katkı sağlar.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?  Hurma Diyetinin Faydaları

Hurma diyeti uygulama yönünden oldukça kolay olan pratik bir diyet şeklidir.  Diğer aç bırakan diyetlere göre, hurma diyeti, tok tutucu özelliği ile önem kazanmaktadır. Kendinizi aç bırakmak, halsizleşmenize ve çeşitli sindirim problemleri yaşamanıza neden olur. Öğüt atlayarak aç kalarak zayıflama yerine, sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en iyi yollarından birisi hurma diyetini yapmaktır. Hurma diyetini yaparken, buna uygun bir beslenme programı ve haftanın birkaç gününde en az 1 saat yürüyüş yapmanız önerilmektedir.

Hurma diyeti çoğu zaman 2 hafta içinde etkisini gösteren bir diyet şeklidir. Dengeli beslenme açısından, hurmanın yanında yoğurt, yeşil çay ve bol su tüketmelisiniz. Her gün tüketilen 10 hurma vücudunuzun demir ve diğer vitamin ihtiyacınızın karşılanmasında oldukça etkilidir. D vitamini yaşayan kadınlar için de hurma diyeti bu anlamda oldukça faydalıdır.

Hurma diyeti ile zayıflama programına şu şekilde başlayın. Günde 21 hurmayı geçmeyecek şekilde hurma tüketin. Biraz önce bahsettiğimiz gibi hurmanın yanında kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için yoğurt tüketin. (3 kâse yeterli) Daha sonra hurma diyetini daha da etkili hale getirmek için günlük yürüyüşlerinize devam edin. Sonuç 2 hafta içinde vücudunuz incelecek, göbek ve bel bölgenizdeki yağlar erimeye başlayacak, kendinizi daha zinde ve formda hissedeceksiniz.

Hurma Diyetinin Zararları

Hurma yoğurt diyeti belli besinlerle sınırlı yapıldığından, vücudun ihtiyacı olan bazı mineral ve vitaminlerin eksikliğinden dolayı kısa süreli uygulanması gereken bir diyet listesidir. Hurma diyetini 1 hafta uygulamalı ve daha sonra ara verilmelidir. Düşük kalorili diyet listesi olan yoğurt hurma diyeti günlük 1200 ile 1300 civarında bir kaloriye sahiptir. Özellikle vücut kitle endeksi yüksek olan, günlük kalori ihtiyacı 2500 ve 3000 üstü kişilerin bu kadar düşük kalorili bir diyeti uygulamaları halsizlik, güçsüzlük gibi problemler doğurabilir.

Dr. Önder Saraç Hurma Diyeti Listesi

hurma diyeti listesi
hurma diyeti listesi

Ülkemizin önde gelen beslenme alanındaki uzmanlarından olan Dr. Ender Saraç tarafından önerilen hurma diyeti, doğru şekilde uygulanırsa çok kısa zamanda etkili olan, sağlıklı bir zayıflama yöntemidir.

Zayıflama için uygulayabileceğiniz hurma diyeti listesi şu şekilde:

 • Günlük 21 hurma tüketilmelidir. 3 öğüne bölündüğünde, her öğün 7 tane hurma yiyerek hurma diyetini uygulamak gerekir.
 • Sabah kahvaltısında 7 tane hurma ve yanında 1 kase light yoğurt tüketin.
 • Öğlen yemeği de sabah kahvaltısının aynısı olacak.
 • Akşam yemeği de aynı şekilde 7 hurma ve light yoğurt şeklinde.
 • Yemeklerden sonra metabolizmayı hızlandırdığı için yeşil çay içmeniz de önerilmektedir.

Bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu yakılan yağın vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca günlük yürüyüşlerinize devam edin. Günde en az 1 saat yürüyerek, daha hızlı kilo verebilirsiniz. Doğru uygularsanız hurma diyeti ile kolayca haftada 5 ile 7 kilo arasında zayıflayabilirsiniz.

Hurmanın Kalorisi Ne kadar?

Orta büyüklükte bir hurmanın kalori değeri 42’dir. Günde 21 adet hurma ile uygulanan hurma diyeti ile 900 kalori civarında bir gıda almış olacaksınız. Yoğurt light olduğundan düşük kalorili olacağından hem az miktarda kalori almış olacak, hem de hurma, tok tutucu gıdalar arasında olduğundan açlık, halsizlik, kan şekeri düşmesi gibi sorunları yaşamadan kolay şekilde kilo vermiş olacaksınız.

Diyet (Light) Yoğurt kaç kalori?

100 gram diyet yoğurt yaklaşık 55 kalori değerine sahiptir. Vücudun ihtiyacı olan sodyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengin olan diyet yoğurtta bulunan yağ oranı ise, yok denecek kadar azdır. Bu yönüyle diyet listeleri arasında her zaman ek gıda olarak tavsiye edilmektedir.

Hurma Diyeti Bitince Ne Yapılır?

Hurma yoğurt diyeti, düşük kalorili bir diyettir. Yoğurt ve hurma ile kısıtlı bir beslenme olduğundan 1 haftayı geçmeyecek şekilde uygulanmalıdır. 1 hafta sonunda ise diyete ara verilmeli ve kaybedilen kiloları geri almamak için buna uygun şekilde bir beslenme rejimine devam edilmelidir.

Hurma Diyeti Yapanların Yorumları

Hurma diyeti yapan kişilerin yorumları şu şekilde;

1 haftalık hurma-yoğurt diyeti doğru uygulandığında 5 – 7 kilo arası zayıflatıyor. Öğün aralarında açlık hissediyorsanız çiğ badem tüketebilirsiniz. Yoğurtun içine tarçın ya da chia ekleyebilirsiniz. Bol su tüketmeyi ihmal etmeyin ve mutlaka günlük 1 saat yürüyüş yapmaya özen gösterin.

Hurma diyeti yapanlar, diyetin ilk günlerinden itibaren bağırsaklarının daha hızlı çalıştıklarını, halsizlik, şişkinlik, kabızlık gibi şikayetlerinin azaldığını, ödem attıklarını ve hızlı şekilde kilo vermeye başladıklarını ifade etmektedirler.

Önemli: Kronik sağlık sorunu bulunanlar, hamile kadınlar ve şeker hastaları için hurma diyeti önerilmemektedir. Hurma alerjisi olan kişilerin de bu diyetten uzak durulmaları tavsiye edilmektedir.

Hurma diyeti ve diğer diyet listesi önerilerinde en önemli nokta şudur:

Uzman bir diyetisyen eşliğinde diyet listesi hazırlanmalı, kan değerleriniz sürekli kontrol altında tutularak, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile diyet programı uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu