Diyet Listeleri

Diyet Listesi Nedir? Kilo Verdiren Diyet Listesi

Diyet Listesi

İnsanların yaşına ve boyuna uygun bir kiloya sahip olması için yapılan beslenme düzenini diyet listesi olarak ifade edebiliriz. Kısaca; dengeli ve aynı zamanda da düzenli bir şekilde her gıda maddesinden vücuda almak diyet anlamına gelir. Son zamanlarda fast food yeme alışkanlığının artması ile birlikte insanlar gereğinden fazla kilo almaya başladılar. Hızlı Kilo verdiren diyet listeleri popüler hale geldi. En çok uygulanan 8 diyet listesi arasında; Dukan Diyeti, Ketojenik Diyet, Hurma Diyeti, Şok Diyet, Yoğurt Diyeti, Su Diyeti, Aralıklı Oruç Diyeti, Sağlıklı Kesin Kilo Verdiren Diyet, 1 haftada 4 – 5 – 6 –  7 – 10 kilo verdiren diyet önerileri bulunmaktadır.

Kilo alımlarının artması ile birlikte diyet yapmak konusunda oluşan istek de arttı. Aslında diyet sadece yemek tarzınızı düzenli bir hale sokuyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar gösteriyor ki; diyet listeleri hayatın sadece belli bir dönemini kapsamamalı. Aksine tüm yaşamınız boyunca uygulanmalı. Bunu da anca kendinize uygun bir diyet seçerek sağlayabilirsiniz. Sizi zorlayan diyetleri en fazla 1 aylık süre zarfında uygulayabilirsiniz.

Başlıca Diyet Listeleri:

 • Dukan Diyet Listesi
 • Karatay Diyet Listesi
 • Hurma Diyet Listesi
 • Yoğurt Diyet Listesi
 • Su Diyeti Listesi
 • Ketojenik Diyet Listesi
 • Şok Diyet Listesi
 • 1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi
 • Aralıklı Oruç Diyet Listesi
 • Kesin Kilo Verdiren Diyet Listesi
 • Sağlıklı Diyet Listesi
 • Erkek ve Kadın Diyet Listesi
 • Zayıflamak İçin En İyi Diyet Listesi Önerileri

Yanlış Diyet Seçiminin Sonuçları Nelerdir?

Son zamanlarda diyetisyenlerin medya aracılığı ile halkı daha fazla bilgilendirdiğini görmekteyiz. Bunu bir fırsat haline dönüştüren diyet siteleri ve kilo verme portalları aslında doğru olmayan bilgileri size vererek sağlığınız ile oynar hale geliyorlar. Bu yüzden de insanların yanlış diyet seçme ihtimali her geçen gün artıyor. Yanlış diyet seçmek birçok sonucu da beraberinde getirmektedir. Yanlış diyet seçiminin sonuçlarını aşağıda sıraladık.

 • Yanlış diyet seçmek kilo vermenize yardımcı olmayarak sadece sağlığınızı tehdit eden bir beslenme düzeni uygulamanıza neden olur. Diyete başlamadan önce sadece kilolarınız ile başınız dertteyken; bu diyet sonucunda oluşacak sağlık sorunları ile de uğraşmak zorunda kalırsınız.
 • Yanlış bir diyet seçerek onun kurbanı olursunuz. Burada yanlış diyetten kasıt; kilo verdirmeyen aksine daha fazla kilo almanıza yol açan diyetler olmaktadır. Daha fazla kilo almamak için doğru diyetler tercih etmeniz gerekiyor. Aksi halde şişmanlayan vücudunuzun karşısında psikolojisi bozuk bir kişiliğe dönüşürsünüz.

Diyet Seçimi Yaparken Dikkat Edin

Bayanlar diyetlere önce bakarlar; ancak sadece başlıklarına göz atarlar. Hedef kilo vermek olduğundan ve insanlar da sabırsız canlılar olduklarından dolayı kilo vermek için en kısa sürede en fazla kilo verdiren diyeti seçip içeriğini okumaya başlarlar. Sonra o diyeti uygulamayıp başka diyete geçerler; yani, diyet kolik olurlar. Bunu yapmamaya dikkat edin.

Zayıflamak isteyen ve kilo vermek isteyen kişiler için birçok diyet listesi önerisi bulunmaktadır. Bu önerileri deneyen birçok kişi ise başarısız olmaktadır. Eğer siz de yüzlerce diyet listesi denemenize rağmen yine de diyetlerde başarısız olduysanız ya da artık hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız denenmiş ve başarı elde edilmiş diyet listesi önerilerimizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Emin olun ki; farkı hem ruhunuzda, hem de bedeninizde hissedebilirsiniz. Diyet listesini açıklamadan önce birkaç ufak detayda bulunmak istiyoruz. Türk toplumu olarak ekmek yeme alışkanlığımız bariz bir şekilde ortada olsa da ekmeğin gereğinden fazla kalori ve kilo olarak vücutlara döndüğünü belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle de ekmeği bırakamıyorsanız bile ekmeği azaltmanızı tavsiye ederek kesin kilo verdiren diyet listemizi açıklamaya başlıyoruz.

Kesin Kilo Verdiren Diyet Listesi’nde Neler Var?

Kesin Kilo Verdiren Diyet Listesi Sabah kahvaltısı

Sabah kahvaltısında 2 dilim kepek ekmeği yiyebilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere aslında bu diyet listesinde ekmek yok. Ancak; çok fazla zorlanmamanız açısından sabah kahvaltısında beyaz olmamak kaydı ile kepekli ekmekten alarak 2 dilim tüketmeniz yeterlidir.

6 tane siyah ya da yeşil zeytin. Zeytinin sayısı hiç önemli değil. Sadece soslu bir şekilde tüketilmeyen zeytinler olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

2 bardak çay içebilirsiniz. Burada çaya şeker atıyor olmanız ya da olmamanız bir sorun değildir.

Beyaz peynir (yağsız) yiyebilirsiniz.

Sabah kahvaltısını bitirdikten sonra 2 su bardağı su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Kesin Kilo Verdiren Diyet Listesi Öğlen Yemeği

Öğlen yemeğinde sulu yemek yemeniz gerekiyor, hamur işi gibi gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Bu diyet listesinde önemli olan öğün sabah kahvaltısıdır ve dikkat etmeniz gereken nokta; öğünlerden sonra söylenen kadar su içmeniz gerektiğidir. Bu öğünde de yemeğinizi yedikten sonra 5 bardak su içiniz.

Kesin Kilo Verdiren Diyet Listesi Akşam Yemeği

Akşam yemeğinde ekmek yeme ihtiyacı duyuyorsanız 2 tane ince dilim kepek ekmek yiyebilirsiniz. Yemek olarak; sulu yemeklerden yiyebilirsiniz. Pilav ya da makarna yemek isterseniz 2 ile 3 yemek kaşığı arasında kararında yemeniz gerekiyor. Yemekten sonra yatana kadar bol su içmeniz önerilir.

diyet listesi
diyet listesi

Diyet Yaparken Dikkat

Birçok insan fazla kilolarından şikâyetçi olmasına göre nasıl zayıflayacağını bilmiyor. Kilo vermek için öncelikle bir diyetisyen ile mutlaka görüşülmeli kan tahlili ve metabolizma testleri yapıldıktan sonra vücut yapınıza uygun olan en iyi diyet listesi ile başlanması gerekmektedir. Televizyonda ve internette yayınlanmış olan ve tamamen ticari bir amaçla satışa sunulan, zayıflama hapları, ilaçları (bitkisel destekli olduğu söylenen), kullanmadan önce mutlaka sağlık ve beslenme uzmanı ile görüşmelisiniz.

Sağlık hayatımızın en önemli zenginliği olduğu için kilo verirken sağlığınızı bozmayacak şekilde bir diyet listesi uygulaması en mantıklı seçim olacaktır. Gelişi güzel hazırlanmış olan ve 1 haftada ya da çok kısa zamanlarda şok etkili diyet önerileri çok dikkat ile incelenmeli, sabırlı ve programlı bir şekilde uzun bir zamana yayılmış, spor yapılarak desteklenmiş, bol su içerek uygulanan bir diyet listesi sizin için en uygun diyet tarifi olacaktır.

Günümüzde birçok kişi diyetisyen ile görüşmeden fitness salonlarında ağır egzersiz programlarına katılarak protein destekli beslenme ile kilo vermeye çalışmaktadır. Bu tarz programlara mutlaka diyetisyen önerisi ile katılmak gerekmektedir.

Toplumumuzda yanlış olan düşüncelerden birisi de; herkes kendi kendinin doktorudur. Bu söz masum gibi görünse de doktorluk mesleğinin önemini azaltan bir etkiye sahip olduğu için ve sağlığınız her şeyden değerli olduğu için mutlaka her zaman doktorunuz ile irtibat halinde olmaya dikkat edin.

Spor ve egzersiz yaparak diyet listesi programınızı desteklemeniz çok önemli. Sadece diyet yaparak zayıflamaya çalışırsanız vücudunuz bölgesel olarak zayıflamakta ve estetik açıdan hoş bir görüntü olmamaktadır. Sağlığınız açısından da sıkıntı oluşturabilir. Ayrıca kaslarınızın zayıflamasına neden olabilir bu yüzden diyet ile birlikte sporu kombinlemeli ve bu şekilde sağlıklı bir zayıflama programı yapabilirsiniz.

Herkese Kulak Asmayın

Bu yazımızı sizlerin diyet hakkında bildiğiniz yanlış ve bir o kadar da zararlı bilgileri değiştirmek için yazıyoruz. Öncelikle bilmenizi isteriz ki her insanın zayıflama şekli farklı olabilir. Kimi insanlar sadece spor yaparak çok kolay bir şekilde zayıflarken kimileri de yediklerini azaltarak ve birazda sağlıklı beslenerek kolayca kilo verebilirler. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki bazı insanlarda bu ikisini de yapmalarına rağmen zayıflayamazlar. İşte bu yüzden de sizlere kulaktan duyma bilgilere inanmamanızı tavsiye ediyoruz. Biz biliyoruz birisinin uygulayıp başarıya ulaştığı bir yöntem ile başkasının da başarıya ulaşması kesin değil.

Önemli Olan Sizin Bünyeniz

Bu işte bünye çok önemlidir. Herkesin metabolizması farklı şekilde çalışır. Yani zayıflamak isteyenler profesyonel destek almadıkları sürece bu konuda başarı sağlayamayabilirler. Eğer gerçekten sağlıklı bir şekilde zayıflama yolunu tercih ediyorsanız bir diyetisyene başvurarak bunu kolaylıkla başarabilirsiniz. Bir diyetisyenin size göre hazırlayacağı diyet listesi ile ve buna ek olarak hazırlayacağı egzersiz programları ile kısa sürede başarıya ulaşabileceğinize eminiz. Ancak çoğu insan diyetisyenlerin fazla ücretlerinden dolayı bu yolu tercih etmiyor. Gelin bizde kendimizce bir uygulama gerçekleştirelim.

Spor Her Şeyin İlacıdır

Öncelikle sağlıksız besinleri hayatınızdan çıkarmanız gerek. Yani abur cubur yemeyi bırakmalısınız. Günde yediğiniz öğün sayısını arttırıp bir öğün de aldığınız besin miktarını azaltmalısınız. Tabii ki bunun yanı sıra düzenli olarak da spor yapmalı ve gerekli egzersizlere internet üzerinden erişip bunları uygulamalısınız. Bu sayede başarıya ulaşmamanız için hiçbir neden yok.

 

son güncelleme: 07.09.2020

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu